Milliyetçi ve Ütopik Bir Eser: Yeni Turan


0

Türk milliyetçi edebiyatının ve Türk ütopya edebiyatının önemli eserlerinden biridir Yeni Turan. Yeni Osmanlılar ile Yeni Turan partilerinin birbirleriyle olan mücadeleleri üzerinden Turancılık/Türkçülük fikri bir ütopya olarak ele alınmıştır. Yazar, hayal ettiği geleceği milletinin köklerinde aramaya çalışmıştır.
“Gaye-i hayali, yabancı ülkeler ve milletleri kılıçla zapt edip üzerinde tembel ve atıl bir taht kurup oturmak değil, ta milletinden, menba-ı hayatından gelen bir kabiliyet, bir faaliyet, bir say ile, medeniyetle ebedi bir millet esasları ve temelleri kurmak olmalıdır.”
Bu öze iniş romanın isminde, karakterlerin isimlerinde de kendini göstermiştir. Romanda modern bir ülke amaçlayan partinin başında Oğuz isminde ilk Türk hakanının adını taşıyan bir karakter vardır. Oğuz’dan sonra partinin başına Ertuğrul’un geçecek olması Sungur, Kaya gibi Yeni Turan’ın güçlü isimlere sahip olması tarihi bir akışın izlerini göstermektedir.
Romanın en önemli ve dikkat çekici kısmı ise kadın konusudur. Aslında Halide Edip’i daha önce okuyanlar için bilindik bir durumdur. Yeni Turan kadınları; okuyan, çalışan, üreten kadınlardır. İktisadi, siyasi, sosyal yaşamın içinde en doğal bir yaklaşımla erkeklerin yanıbaşında çalışmaktadırlar. Zira romanın başkarakterlerinden Kaya, bu kadın tipinin önemli bir temsilcisidir. Bu konunun en güzel şekilde ele alındığı ve bir yurt ile ev arasındaki farkı kadın-erkek ilişkisi üzerinden anlatıldığı şu cümleler belki de kitabın en kıymetli sözleridir:
“Bu yurt, samimi bir yurt olmak için onu kuran iki çift el, erkek ve kadın eli, birbiri içine en mütekabil bir emniyet ve muhabbetle gelebilmelidir. Geçici ihtiraslarına, hayatın didinmelerine ve zehirlerine galebe çalacak bir zihin ve kalp seviyesi, arkadaşlığı mevcut olmalıdır. Bunun birincisi bizde kabil değil. Çünkü sosyal kanunlar bütün kudret ve kuvveti, kadının istikbali ve hayatı üzerindeki her hakkı bir tarafa, erkeğe veriyor. Eşit bir zihin ve kalp seviyesi, arkadaşlığı… bu da kabil değil. ( Erkek) Daima yeni ve sırf maddi ihtirasla ve zevkler geçinceye kadar bir yurt kurup sonra onu yıkmak hakkını asırlardan beri erkek unsuru kullana kullana bu temayülat artık irsi bir hale geçmiştir. Sonra hiçbir vakit terbiyelerimiz bir erkeği aile reisi, bir kadının arkadaşı; bir kadını da mesul ve mutlak bir aile reisi, bir erkeğin arkadaşı diye hazırlamamıştır. Onun için yazık ki bugün Türk kardeşlerimizin ekseriyetinin yurdu, yurttan ziyade iki cins insanın bir zaman için oturdukları bir evden ibarettir. Bugün memlekette aynı kötülüğün neticesiyle birçok bedbaht kadın olduğu gibi çok da bedbaht erkek var.”
Günümüzde hala tartışılan ve kesin bir cevap bulamamış milliyetçilik, merkeziyetçilik, osmanlıcılık, kadın/erkek gibi sorunları işleyen romanı ufuk açıcı olması amacıyla okumanızı tavsiye eder, yorumlarınızı ve beğenilerinizi beklerim


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir